(…) Komenda Główna na Woli pozbawiona była w nocy z 1 na 2 sierpnia łączności radiowej ze światem. W wyniku przykrego zbiegu okoliczności dopiero rankiem zdołano uruchomić radiostację przy ul. Dzielnej. Stamtąd zawiadomiono Londyn o rozpoczętej akcji powstańczej:

Dnia 1 sierpnia 1944. Premier – Naczelny Wódz Ustaliliśmy wspólnie termin rozpoczęcia walk o opanowanie stolicy na dzień 1.08 godz. 17:00. Walka rozpoczęła się. Delegat na Kraj – Wicepremier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, Dowódca Armii Krajowej (…)

(…) Na Woli w nocy zbudowano barykady, przede wszystkim te, które zamykały drogę do miasta – na rogu Wolskiej i Młynarskiej oraz Górczewskiej. Te barykady zatrzymywać miały ataki piechoty niemieckiej podejmowane od razu, zmierzające do oczyszczenia ważnej arterii przelotowej (…)

(…) W Śródmieściu zdobyto szturmem Pocztę Główną na pl. Napoleona (…)

(…) Na Powiślu zaś opanowano już cały kompleks gmachów elektrowni, na Czerniakowskiej gmach Zakładów Ubezpieczeń Społecznych, a na Starym Mieście kluczową pozycję – nowoczesny budynek Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (…)

(…) Na Pradze całkowicie ustały działania bojowe (…)

(…) 2 sierpnia pojawił się na mieście w kolportażu „Biuletyn Informacyjny” z czołowym tytułem: „Dowódca Armii Krajowej dał rozkaz do walki z wrogiem” (…)

W. Bartoszewski „Dni walczącej stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”

Facebooktwittermail