(…) Bardzo ważną rolę odegrało ostrzeżenie radia brytyjskiego nadane 10 sierpnia po raz pierwszy, a następnie 11 sierpnia powtarzane. Było to ostrzeżenie w wielu językach pod adresatem zbrodniarzy hitlerowskich w Warszawie (…)

(…) Na Woli zgrupowanie ppłk. „Radosława” mimo kilkunastokrotnych natarć niemieckich utrzymuje placówki na ul. Okopowej, na Cmentarzu Żydowskim i na Stawkach (…)

(…) W Śródmieściu, w północnej jego części, opanowany zostaje przez oddział AK pod dowództwem kpt. „Gurta” gmach wodociągów i kanalizacji na pl. Starynkiewicza 5, broniony przez załogę SS, bardzo ważna pozycja w tej części miasta (…)

(…) Nad Śródmieściem i nad Mokotowem pojawiają się w nocy ze środy na czwartek, z 9 na 10 sierpnia, samoloty brytyjskie, które dokonują pierwszych, skutecznych zrzutów amunicji (…)

(…) Tegoż dnia samoloty niemieckie rozrzuciły nad miastem w godzinach popołudniowych wielkie ilości ulotek zatytułowanych „Ultimatum dla ludności Warszawy”.  W ulotkach tych niemieckie Naczelne Dowództwo wzywało mieszkańców Warszawy do opuszczenia miasta z białymi chustkami w ręku, zapewniając, że żaden mieszkaniec dobrowolnie opuszczający miasto nie dozna żadnej krzywdy (…)

W. Bartoszewski „Dni walczącej stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”

Facebooktwittermail