(…) Fragment meldunku sytuacyjnego gen. „Bora”:
4 VIII, godz. 8.00
Żądam kategorycznie pomocy w amunicji i broni przeciwpancernej natychmiast i w dniach następnych. Czeka nas walka co najmniej kilkudniowa i musimy być przez ten cały czas zaopatrywani. My postawiliśmy wszystko na utrzymanie Stolicy, zdobądźcie się na wysiłek.
4 VIII godz. 18:00
Za wszelką cenę dajcie nam zrzuty amunicji na miasto na trzy punkty: Cmentarz Żydowski (Okopowa), plac Napoleona i Małe Getto. Od otrzymania od was amunicji zależy nasze wytrwanie w walce (…)
(…) Tymczasem kontynuowane są natarcia na barykady na ul. Wolskiej i Górczewskiej. Do akcji wchodzą po raz pierwszy w czasie Powstania Warszawskiego niemieckie samoloty nurkujące, które wspierają działania piechoty i bardzo utrudniają przeciwdziałania oddziałów powstańczych, nieuzbrojonych przecież w broń przeciwlotniczą. Do szpitali na Woli, zwłaszcza do szpitala Wolskiego przy ul. Płockiej 26 oraz do szpitala im. Karola i Marii przy ul. Leszno 136, napływa wielu rannych (…)
(…) Postępują zbrodnie wobec ludności cywilnej. Niemcy wymordowali grantami w piwnicach paręset osób na ul. Olesińskiej i pobliskich ulicach (…)
(…) Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill depeszuje do marszałka Józefa Stalina:
Na usilną prośbę polskiej armii podziemnej zrzucimy, w zależności od pogody, około sześćdziesięciu ton sprzętu i amunicji na południowo zachodnią dzielnicę Warszawy, gdzie, jak mówią, wybuchło powstanie przeciwko Niemcom i Polacy prowadzą zażarte walki. Mówią oni także, że zwracają się o pomoc rosyjską, która zdaje się być bardzo bliska. Atakuje ich półtorej dywizji niemieckiej. Może to stanowić pomoc dla waszych operacji (…)
(…) 4 sierpnia po południu kultura Polska doznaje jednej z bolesnych strat. Pchor. Krzysztof Kamil Baczyński, najwybitniejszy poeta wojennej generacji, ginie w walce trafiony kulą na pierwszym piętrze Pałacu Blanka na pl. Teatralnym, wykonując swe obowiązki żołnierza Powstania (…)
W. Bartoszewski „Dni walczącej stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”